چگونه کنوانسیون حزب دموکرات میخ به تابوت خود کوبیده است اگر کلینتون را بر سندرز ترجیح دهد؟


 

دیدم صفحه دو بی بی سی با دو کارشناس جوان در باب انتخابات به صحبت نشسته بود. هردو اما به خصوص آن اقایی که سنگ کلینتون بر سینه می زد با قطعیت حرف می زدند!

انتخابات مقدماتی در امریکا به اندازه کافی پیچیده است خصوصا در این دوره که از وِیژگی ها و حساسیت های خاصی نیز برخوردار شده است. این درست که انتخابات نیویورک و بعد از آن نقطه عطفی در رقابت ها خصوصا در طرف دموکراتها بود و کلینتون فاصله اش را زیاد تر کرده است. اما رسانه های جمعی غربی وابسته به قدرت که از درک پیچیدگی ها طفره می روند با قاطعیت عوامانه ای به ابراز نظر پرداخته و کار سندرز را تمام شده تلقی می نمایند!

مسئله از این قرار است که هرچند سندرز به لحاظ رای نمایندگان حزبی از کلینتون سیصد و اندی عقب تر است اما با توجه به حد نصاب لازم رای برای برنده شدن باید گفت که احتمال آنکه خانم کلینتون بتواند به این حد نصاب برسد هم ضعیف است. سندرز هرچند عقب تر است اما توانسته کلینتون را از به حد نصاب رسیدن به طور جدی باز دارد. از این رو اگر سندرز بتواند شصت و پنج درصد ارای باقی مانده را از آن خود کند (احتمالی که باتوجه به افول مقبولیت کلینتون در کالیفرنیا خیلی ضعیف نیست) می تواند خود را به خانم کلینتون نزدیک نماید. دراین صورت این هردو رقیب هیچ کدام به حد نصاب نرسیده باید تلاش کنند تا رای کنوانسیون را بدست آورند.

«اگر» چنین شرایطی اتفاق افتد، کنوانسیون دموکرات ها با مسئله بسیار جدی روبرو خواهد شد. خانم کلینتون بیشتر در ایالاتی برنده شده است که انتخابات مقدماتی محدود به دموکرات ها بوده نه مستقل ها. در همان ایالت ها هم که برده مردم خواهان برگزاری مجدد انتخابات شده اند. سندرز میلیونها رای دهنده مستقل را با خود به رای دادن به دموکرات ها آورده و می آوردو جان تازه ای به این حزب می دهد. اگر در این محاسبه ایالات جنوبی که هرگز به دموکرات ها رای نمی دهند خصوصا اگر دموکراتی مثل کلینتون منتخب شود کناری بنهیم آن وقت وضعیت خانم کلینتون ضعیف تر می شود. کلینتون رای زنان و کارگران و اقلیت های قومی ایالات شمالی و مسلمانان و جوانان را به شکل قابل ملاحظه ای ندارد و انتخاب وی ممکن است که انتخابات را سرد کرده و زمینه پیروزی محافظه کاران امریکا را فراهم آورد. مگر انکه وی در مقابل ترامپ قرار گیرد و با توجه به تشدید واکنش ها که یک نمونه اش را در کالیفرنیا علیه ترامپ توسط مردم دیدیم آن وقت مردم ممکن است برای جلوگیری از یک فاشیست به خانم کلینتون رای سلبی دهند.

بنابراین سوپر نماینده های کنوانسیون به شرط تحقق این شرایط شاهد آن خواهند بود که در ملا عام اگر کلینتون را ترجیح دهند میلیون ها رای دهنده بالقوه مستقل این حزب را به خاطر عدم توانایی انعکاس خواسته های مشروعشان تنها خواهند گذاشت یا صرفا با رای صلبی تنها روند تنزل مشروعیت این حزب را برای مدتی به عقب خواهند انداخت. اما اصل مشکل باقی خواهد ماند. مردم حزب دموکراتیکی که در عمل نوکری ولایت مطلقه سرمایه را بکند نمی خواهند.

هرچند شانس سندرز بسیار اندک است اما جنبش سندرز هیچ کاری نکرده باشد حد اقل: 1. گفتمان سیاسی امریکا را برای همیشه تغییرداده و مفاهیم سوسیال دموکراتیک را از ناخوداگاه بخش های مترقی جامعه به خود آگاهشان باز آورده و 2 شانس خانم کلینتون را در به حد نصاب رسیدن بسیار کم کرده است (اگر فقط به نمانیدگان انتخاب شده محدود شویم، کلنتون حتی اگرکالیفرنیا که انتخابات نیمه بازی دارد را 60 به 40 ببرد هنوز باید 80 درصد آرای سایر ایالت ها را از آن خود کند تا به حد نصاب برسد!)

24311159914_c0cab5fd08_b

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s