غربال انقلاب


انقلاب ۵۷ یک اشتباه نبود. یک افتخار بود. یک فاجعه نبود. یک فرصت بود. هیچ انقلابی هنگامی که اتفاق می افتد اشتباه نیست. انقلاب ها تصمیمات فردی نیستند که درست باشند یا اشتباه. چرا که انقلاب ها محصول اجتناب ناپذیر سرکوب عاملیت انسانی یک ملت اند. انقلاب تنها راه باقی مانده است که به آن عاملیت سرکوب شده فرصت ظهور می دهد اما آنرا هدایت نمی کند. از این جا به بعد است که انقلاب فقط مثل یک غربال عمل می کند و این تصمیمات فردی و گروهی است که تعیین می کند چه کسی از این غربال بگذرد و چه کسی بماند.

انقلاب موضوع پرسش نیست. انقلاب خود یک پرسش تاریخی است. یک پرسنده است. چرا که این ما بعد انقلاب است که عاملیت های رها شده را به چالش اخلاقی و عملی می گیرد. درست و نادرست و نیمه درست بودن و حق و ناحق و نیمه حق بودن ها را به پرسش های بجای تاریخی تبدیل می کند. پس انقلاب تا وقتی که عاملیت ها رها نشده اند اشتباه نیست. نمی تواند باشد. اما بعد از انقلاب است که نا تمام گذاشتن اش، بد فهمیدنش، پشت کردن به آرمانهایش، به مصلحت آلودنش، به قمار انداختن اش و منافع خود و گروه و قبیله سیاسی خود را بر منافع جمعی ملت خود رجحان دادن اش اشتباه است. انقلاب این پدیده عظیم قدرت ستیز را تمام شده دانستن یک اشتباه بود. یک اشتباه است.

هر انقلابی یک غربال است. غربالی که آنها که بر حفظ آرمان های آزادی و عدالت و همبستگی می مانند را از آنها که به قدرت آلوده می شوند و به امید ها خیانت می کنند و به خود و ملت خود دروغ می گویند و خشونت را رویه می نمایند جدا می کند. و این غربال از همان روز اول تا وقتی که خون انقلاب هنوز در رگهای حتی یک انسان بر آرمان ایستاده می جوشد به کار غربالی خود ادامه خواهد داد.

از این روست که انقلابی که نا تمام مانده اما همچنان به کار تمام کردن ما مشغول خواهد ماند. این فقط انقلاب های ناتمام اند که فرزندان خود را می بلعند.

enqelab

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s