از اقتصاد مال خر تا تورم موشکی!


نامزد های انتصابی ریاست جمهوری سال 92 اکنون با هم رقابت گذاشته اند که اقتصاد ایران را از تورم نجات دهند. مطلب طنز گونه زیر را دو سال پیش وقتی که نگرانی از تورم چهل درصدی اوج گرفته بود (در همین ماه می) در فیس بوک نگاشتم. یادآوری آن برای این  نامزد هایی که برای وصال این اقتصاد خرکی ایران از هم پیشی گرفته اند شاید بد نباشد.

نظامهای سرمایه سالار ذاتا تورم زا هستند (رقابت بدون سود زایی و سود زایی بدون خروجی با ارزش مالی بیشتر از ارزش ورودی که با نرخ بهره تضمین می شود ممکن نیست). یک نظام سرمایه سالار تنها از طریق کاهش درآمد و کاهش اشتغال به کاهش نقدینگی و در نتیجه کاهش تورم می پردازد. این را از زمان شکست نظریه های کینزی که متعهد به اشتغال زایی کامل برای جامعه بودند و کارشان به تورمهای سرسام آور دهه هفتادی کشید یاد گرفته اند. بنا براین در یک نظام سرمایه داری با ثبات شما بین تورم و بیکار باید یکی را انتخاب کنید. از آنجا که سرمایه سالار متصدی نظام سرمایه داری است آنها خودشان بیکاری را برای شما انتخاب می کنند تا تورم را که به ضررشان است مهار کنند.
اما تورم در سرمایه سالاری افسارگیسخته فاسد مانند ایران بیشتر می شود چون نظام مالیاتی و تامین اجتماعی جامعی جهت بازتوزیع ثروت به شیوه غیر نقدی و در نتیجه کاهش نقدینگی وجود ندارد. پس تا حالا دو عامل ساختاری! برداشتن یارانه بنا بر سفارش سیاست نولیبرالیستی بانک جهانی و صندوق پول عامل سوم از نوع برنامه ریزی است (بهتر بگویم بی برنامه گی). باز توزیع یارانه نقدی یعنی افزودن بر نقدینگی پس این چهار عامل تا حالا و بعد بیافزایید رشد بخشهای حبابی در اقتصاد که جذب کننده سرمایه های سرگردان در غیاب یک بخش مولد داخلی برای سرمایه گذاری هستند به عنوان عامل پنجم که بعد از ترکیدن البته اثر رکودی اش از میزان تورم اندکی می کاهد. سپس تورم جهانی انرژی و خوراک را هم در نظر بگیرید به عنوان دو عامل خارجی و بیافزایید تحریمها را به عنوان عامل دیگر خارجی (که حالا هم همه حوزه های مالی و پولی را فراگرفته و بر روند واردات حتی همان کالای بنجل کم قیمت هم اثر گذاشت هاند). حالا به من بگویید تا حالا چند تا عامل پشت سر تورم ایران هستند: ……….. دو باره بشمار……بله  درسته 8 عامل اثر مستقیم مثبت بر تورم دارند. تنها عامل منفی موجود که کمی از میزان افسارگسیختگی آن کاسته رکود اقتصادی و واردات برخی کالاهای ارزان چینی مینی است به اضافه خود تورم و رشد بیکاری یا کم کاری که قدرت خرید مردم را کاسته یعنی تقاضا را کاهش داده. فقط اندکی وگر نه تورم بایستی به سرعت موشک شهاب 3 اوج می گرفت که الان سرعتش فقط قابل مقایسه با شهاب 2 است. ولی خوب به هر حال این هم خودش نعمتی است. اقتصاد ما هم مثل موشکهایمان پرواز میکند.

خوب از همان اول هم بنابود «اقتصاد مال خر» باشد. ایشان منظورشان متعلق به خر بود یعنی اقتصاد دانها همه خرند [در این مورد البته ایشان اساسا بی راه نگفته بود بخصوص وقتی تصور کنی بیشتر اقتصاد دانان مدافع بازار آزاد شده اند و یکی یکی کشورهای جهانی سومی و حالا هم جهان اولی را در دام بحران اقتصادی اندخته انند] . اما اگر مولانا خوانده باشی و داستان کنیز و خر را به یاد بیاروی «مال خر» معنی دومی هم پیدا می کند حالا بیابید خاتون را . دولت است یا مردم نمی دانم. کنیزک قطعا دول غربی هستند که بلدند با مال خر چگونه …. کدویشان همان مقررات مالیاتی است که دارند و اندکی انضباط اقتصادی و برنامه ریزی [که البته اخیرا معلوم شد کدوی ایشان هم وارفته است و با ریاضت اقتصادی می خواهند خاتون هایشان را به درد عادت دهند!]. اما دولتهای مقلد جهان سومی که به تقلید از آنان با اقتصاد آزاد می خواهند بعله ….. نتیجه هم می شود همین که می بینی.

دم نزد در حال آن زن جان بداد ….. کرسی از یک‌سو زن از یک‌سو فتاد
صحن خانه پر ز خون شد زن نگون ….. مرد او و برد جان ریب المنون
مرگ بد با صد فضیحت ای پدر …. تو شهیدی دیده‌ای از «مال خر»
تو عذاب الخزی بشنو از نبی …. در چنین ننگی مکن جان را فدی
دان که این «تورم اقتصادی» نر خرست ….. زیر او بودن از آن ننگین‌ترست

ظاهر صنعت بدیدی زوستاد – اوستادی برگرفتی شاد شاد
ای بسا زراق گول بی‌وقوف – از ره مردان ندیده غیر صوف
ای بسا شوخان ز اندک احتراف – از شهان ناموخته جز گفت و لاف
هر یکی در کف عصا که موسی‌ام – می‌دمد بر ابلهان که عیسی‌ام
آه از آن روزی که صدق صادقان – باز خواهد از تو سنگ امتحان
آخر از استاد باقی را بپرس – یا حریصان جمله کورانند و خرس
جمله جستی باز ماندی از همه – صید گرگانند این ابله رمه

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s