ملی مذهبی ها بر سر دوراهی تاریخی!


به نظر می آید این انتخابات پیش رو برای نیرو های ملی مذهبی نیز عوارض و عواقب خاص خود را داشته باشد. همچنان که شکافها در نظام عمیق تر می شوند و عرصه های انتخابات و ما بعد انتخابات به میادین برخورد جناحهای نظام تبدیل می شوند، به نظر می رسد که شکافهایی نیز در نیروهای ملی مذهبی ظهور نموده یا شکافهای موجود که مخفی مانده اند عیان تر و گشاده تر شوند.

به جاست که نیروهای ملی مذهبی  به عنوان یک ضرورت حتمی به گفتگویی سازنده میان طرز فکر ها و موضع گیرهای مختلف در میان خود بنشینند. شناخت درست نیروهای ملی مذهبی وقتی که خودشان از خود شناختی ندارند نمی تواند برای جامعه ممکن شود.

متاسفانه به نظر می رسد که نگرش متولیان رسمی جنبش ملی مذهبی با نگرش و خواست بدنه این نیروها هرچه بیشتر در حال فاصله گرفتن است. این انتخابات برای تحولات سیاسی درون ملی مذهبی ها یک نقطه عطف است. از انجا که بین بدنه و راس سنتی ملی مذهبی هیچ گونه گفتگوی دوطرفه برقرار نیست و این راس ها در جبهه
گیر های خود بیشتر نمایندگی کننده علایق و منافع طبقه نخبه-سنتی-محافظه کار-سطحی نگر این نیروها هستند لذا چهره نیرو های ملی مذهبی در جامعه از یک نیروی مترقی به یک نیروی واپس گرا در حال عوض شدن است. این تغییر خود هزینه های سنگینی هم برای ملی مذهبی ها و هم برای بخش عمده از جامعه که هنوز پتانسیل جذب شدن و نمایندگی شدن توسط ملی مذهبی ها را دارند خواهد داشت.

لذا از دوستان دعوت می کنم از فضای وب حداکثر استفاده را کرده کانالهای بحث و گفتگو های درونی و بیرونی را باز تر کرده و به تنوع درونی موجود امکان ظهور و بالندگی و تکامل متناسب به شرایط در حال تغییر ملی و بین المللی بدهند. این گفتگوها به تکامل این نیروها و بقای ایشان کمک فراوانی خواهد کرد. عدم وجود یک گفتگوی سازنده بین طرز فکر های مختلف باعث ریزش بدنه خواهد شد.

اگر این گفتگو ممکن نشود و یا همچنان روابط غیر دموکراتیک در بین رئوس و بدنه این نیروها تداوم یابد بنده به سهم خود تشکیل یک شورای بین المللی متشکل از نیروهای جوان تر و رادیکال تر را پیشنهاد می دهم.

IMAGE634673271563174141

2 نظر برای “ملی مذهبی ها بر سر دوراهی تاریخی!

  1. با رد صلاحیت هاشمی ،شایسته آن است که اکنون نیروهای ملی مذهبی ها در بینش و روش سیاسی خود به طور جدی تجدید نظر کنند. در حال حاضر وضعیت از دو حال خارج نیست. یا رد صلاحیت ایشان حفظ می شود که درآن صورت دلیل محکم دیگری است بر عدم ظرفیت اصلاح پذیری نظام حتی درون تنگ ترین چارچوب سیاسی موجود اش و بنابراین بسیاری از ادعاهایی که درون این نظام می توان کاری کرد بر باد فنا رفته است

    و یا صلاحیت ایشان از طریق حکم حکومتی تایید می شود که در این صورت پذیرش این صلاحیت از جانب ایشان و طرفدارانشان اولین نقض غرض از ورود به انتخابات برای انجام اصلاح معنی دار است. چنین پذیرشی ایشان را در موقعیت بسا ضعیف تر و وابسته تر به قدرت قرار می دهد. سناریوی دوم ایشان را مدیون رهبر کرده و حتی همان اندک اختلاف خیالاتی که حضرات مدفاع رفسنجانی در سر می پروراندند را هم به باد فنا می دهد.

    به هر حال امیدوارم این فرصت برای بدیل شدن یا بدیل یافتن و حمایت از بدیل از دست این نیرو ها نرود و بحران کسر مشروعیت نظام به بحران کسر مشروعیت ملی مذهبی های اصلاح طلبد سرایت ننماید. این فقط جمهوری اسلامی نیست که از این تنگ تر کردن ها ضربه خورده و پایگاه اجتماعی اش را هرچه بیشتر از دست می دهد. اپوزیسیون ملی مذهبی نیز به همین درد دچار است و گروهی که مدعی اخلاقمند بودن هستند اگر پایگاه اجتماعی شان را از دست دهند بیشتر وامصیبتا خواهد بود.

  2. دوستانی چون آقای رضا علیجانی که بنا به عقل عملی شان و برخلاف عقل نظریشان (همانطور که خود این امر را اعتراف نمودند) رای دادن به رفسنجانی را عقلانی می دانستند اکنون باید تلاش کنند تا عقل عملی شان را وادار نمایند تا به عقل نظری-اخلاقی شان گوش دهد. تمام تلاش قرآن و اسلام آن بود و هست تا عقل عملی و عقل اخلاقی را به هم پیوند دهد. مشکل ما با نظام همین جدایی این دو عقل است. جدایی این دو عقل جدایی از قران است و هرچند ممکن است که در کوتاه مدت فرد را تا حدودی به مقصود نزدیک کند اما به دلیل تناقض ذاتی در بلند مدت فاجعه آفرین خواهد بود. حال که افق توفیق کوته مدت هم ور پرید!

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s